Kľak/Ostrý Grúň/Bratislava 20. januára (TASR) - Nacistické represálie voči civilnému obyvateľstvu na Slovensku vyvrcholili 21. januára 1945. V tento deň sa obce Kľak a Ostrý Grúň stali dejiskom najobludnejšieho masakra nemeckej okupačnej moci.
Protipartizánska jednotka Edelweiss (Abwehrgruppe 218), ktorej príslušníkmi boli aj Slováci, spolu s trestnou rotou SS a Heimatschutzu (ozbrojené jednotky organizované Karpatskonemeckou stranou) ako odvetu za podporu partizánov vypálili v Kľaku 126 domov a povraždili 84 obyvateľov. Následne v Ostrom Grúni vyzabíjali 64 ľudí, popolom ľahlo 128 príbytkov. Dovedna zavraždili 148 ľudí, z toho 56 žien a 38 detí. V utorok 21. januára uplynie 80 rokov od týchto tragických udalostí.
Hoci nie do množstva obetí, ale spôsobom vykonania je nacistické besnenie v obciach pohoria Vtáčnik považované za najbrutálnejší vojnový zločin spáchaný na území Slovenska. Do jeho histórie sa masaker zapísal ako Krvavá nedeľa. Na Kľak zaútočil Edelweiss na čele s SS v ranných hodinách. Edelweissu velil major Erwin Thun von Hohenstein a podľa relevantných zdrojov sa na akcii zúčastnili aj príslušníci trestaneckej jednotky Dirlewanger. Viacerých ľudí zastihli ešte v posteliach, odkiaľ ich vyťahovali, strieľali a neraz len postrelených ešte zaživa hádzali do ohňa vlastných domov, ktoré vojaci predtým zapálili. Okrem mužov povraždili aj ženy, deti či starcov.
V rovnaký deň zaútočili aj na Ostrý Grúň. Obyvateľov povraždili v jednom z domov, ten následne podpálili. Zvyšných obyvateľov obce vyhnali a vyrabovali ju. O tri dni neskôr sa do obce vrátili a vypálili zvyšných 112 obytných domov, ako aj všetky samoty a senníky v doline. Až do oslobodenia mali civilní obyvatelia zakázaný vstup do Kľakovskej doliny.
"Tragédia Kľaku a Ostrého Grúňa sa stala symbolom nacistických represálií voči civilnému obyvateľstvu. Proti svojej vôli sa tak obe obce súčasne zaradili medzi také európske pojmy ako Lidice v roku 1942 (340 povraždených), Oradour-sur-Glane vo Francúzsku v júni 1944 (642 povraždených) či Nový Sad (vyše 1200 obetí) v januári 1942 v okupovanej Juhoslávii," uvádza na svojej webovej stránke Ústav pamäti národa. Súčasťou represálií okupačného režimu na Slovensku bolo vypálenie celkovo približne 120 obcí a osád.
Pietne spomienkové zhromaždenie pri príležitosti 80. výročia krutých udalostí v Ostrom Grúni a Kľaku sa uskutočnilo v nedeľu 19. januára 2025 pri obecných pamätníkoch.
0